رونمايي از طرح جديد چک

   

  رئيس کل بانک مرکزي در مراسم رونمايي از چک هاي صيادي طرح جديد، گفت: توصيه مي‌کنم صادرکنندگان يا دريافت کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختياري چک در سامانه صياد پيش بروند و در اين مدت کمتر از دو ماه باقي مانده با اين روش آشنا شوند تا در ابتداي سال آينده و با اجباري شدن ثبت چک در سامانه صياد، در تجارت و نقل و انتقال چک دچار مشکل نشوند.

  به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، دکتر عبدالناصر همتي ضمن تبريک ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن در مراسم رونمايي از طرح جديد چک گفت: مجلس شوراي اسلامي به منظور شفاف سازي و بازگرداندن اعتبار چک، تصميم بسيار مهمي براي اصلاح قانون چک اتخاذ کرد و البته نياز است بستر اجراي اين طرح فراهم شود و بانک هاي مختلف نيز بايد آمادگي فني لازم را در اين زمينه کسب کنند.

  رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه در طول سال قريب 350 ميليون فقره چک در جريان است، تصريح کرد: اين رقم ارزشي معادل تقريباً 3500 هزار ميليارد تومان گردش مالي دارد که از مجموع نقدينگي کشور بيشتر است. از اين رو توجه به اعتبار چک و در عين حال اطمينان بخشي به دريافت کنندگان و صادرکنندگان چک براي استفاده از اين ابزار پرداخت، براي بانک مرکزي به عنوان ناظر نظام بانکي کشور و مجري اين طرح و مجلس شوراي اسلامي به عنوان قانون‌گذار از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

  وي افزود: براين اساس از ابتداي سال 1400، صدور، ثبت و انتقال چک هاي جديد بايد در سامانه صياد انجام شود و دريافت کنندگان چک نيز بايد اطلاعات را در سامانه صياد تطابق دهند و نسبت به تأييد آن اقدام کنند.

  عالي ترين مقام بانک مرکزي ضمن تأکيد بر فرهنگ سازي درخصوص قانون جديد چک توسط شبکه بانکي گفت: به دليل اهميت اين امر، «ستاد ملي مقابله با کرونا» اين امکان را فراهم کرد که ثبت چک در سامانه صياد تا پايان سال به صورت اختياري انجام شود. در اين مدت کمتر از دوماه، شبکه بانکي بايد آمادگي لازم را براي بسترسازي لازم در اين زمينه کسب کند، چراکه ثبت چک در سامانه صياد از 1400 اجباري خواهد شد.

  وي يادآور شد: همه بانکها موظف شدند تا پايان بهمن ماه دسترسي لازم به سامانه صياد براي صدور، ثبت و انتقال چک از طريق موبايل بانک و اينترنت بانک را براي مردم فراهم کنند.

  همتي با بيان اينکه از ابتداي 1400 ديگر چک حامل نخواهيم داشت، عنوان کرد: از اين تاريخ چک هاي که با طرح جديد به بازار عرضه مي شوند هنگام صدور بايد در سامانه صياد ثبت شود و فرد دريافت کننده نيز در سامانه صياد اعتبار صادرکننده را کنترل مي کند و در صورتي که مشکلي نداشت، چک را قبول مي‌کند. اگر فردي خواست چکي را منتقل کند حتما بايد با ورود به سامانه صياد، نسبت به ثبت و انتقال چک اقدام کند.

  همتي تأکيد کرد: قطعا با اجرايي شدن اين طرح، اعتبار چک مجدداً به اين ابزار پرداخت بازمي گردد. در اينجا جا دارد از مجلس شوراي اسلامي و همکاران شبکه بانکي و بانک مرکزي به دليل فعاليت در اين عرصه قدرداني کنم.

  رئيس کل بانک مرکزي ضمن تأکيد بر اطلاع رساني جامع و شفاف در زمينه قانون جديد چک توسط شبکه بانکي گفت: در کمتر از دو ماه آينده ضروري است اطلاع رساني کامل به هم وطنان توسط نظام بانکي انجام شود. تأکيد مي‌کنم چک هاي موجود فعلاً اعتبار دارد، البته توصيه مي کنم صادرکنندگان يا دريافت کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختياري چک در سامانه صياد پيش بروند و در اين مدت کمتر از دو ماه باقي مانده با اين روش آشنا شوند تا در ابتداي سال آينده و با اجباري شدن ثبت چک در سامانه صياد، در تجارت و نقل و انتقال چک دچار مشکل نشوند.

  گفتني است از مشخصات دسته چک هاي جديد صيادي مي توان به تمايز رنگ آنها نسبت به دسته چک هاي موجود اشاره کرد. دسته چک‌هاي جديد به رنگ صورتي و بنفش از سال آينده روانه بازار خواهند شد.

  علاوه بر اين در قسمت پايين سمت چپ برگه چک هاي جديد، عبارتي تحت اين عنوان «کارسازي اين چک منوط به ثبت صدور، دريافت و انتقال آن در سامانه صياد است» درج شده است. درج اين عبارت از اين روست که از ابتداي سال ۱۴۰۰ تمام دارندگان دسته چک هاي جديد موظفند پس از صدور چک، اطلاعات مندرج در برگه چک را در «سامانه صياد» ثبت کنند. صادرکننده چک مي‌تواند از طريق درگاه‌هاي نوين بانک افتتاح‌کننده و نگهدارنده حساب جاري وي (شامل اينترنت بانک و همراه بانک) و يا برنامک‌هاي موبايلي فعال در حوزه پرداخت کشور به سامانه ياد شده دسترسي داشته و نسبت به ثبت چک اقدام کند.

  همچنين از ابتداي سال ۱۴۰۰، دريافت کنندگان چک هاي جديد بايد اطلاعات ثبت شده در سامانه صياد را تاييد کنند. همچنين چنانچه دريافت‌کننده چک پس از تائيد اطلاعات آن، متمايل به انتقال چک به شخص ديگري باشد، اين امکان در سامانه ياد شده با ثبت مشخصات ذينفع جديد ‌براي وي فراهم است.

  علاوه بر اين به منظور استعلام وضعيت اعتباري صادرکننده چک، بارکدي در پشت برگه چک براي اين مهم در نظر گرفته شده است.


  1399/11/19