حمايت مرکز نوآوري آيفينک از استارتاپ‌هاي فينتک

  مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک با اشاره به حمايت اين شرکت از حضور بيش از 60 استارتاپ حوزه مالي و بانکي در نمايشگاه تراکنش ايران گفت: مرکز نوآوري آيفينک که توسط شرکت خدمات انفورماتيک ايجاد شده است از استارتاپ‌هاي حوزه مالي و بانکي حمايت مي‌کند.

  سيد ابوطالب نجفي در پنجمين نمايشگاه تراکنش ايران که از امروز در مجتمع نمايشگاهي گفتگوي تهران آغاز به کار کرد، با اشاره به حمايت اين شرکت از استارتاپ‌هاي حوزه مالي و بانکي اظهار داشت: نوآوري در همه صنايع، دستاوردهاي خوبي براي مشتريان صنعت داشته و از آنجايي که صنعت بانکداري از اين موضوع جدا نيست، نفوذ نوآوري به صنعت بانکداري نيز در دنيا رو به افزايش است.

  وي با بيان اينکه هم اکنون شرکت هاي بزرگ نوآور در دنيا مانند فيس بوک، گوگل و ebay وارد حوزه بانک و پرداخت شده‌اند، گفت: بانک‌ها بايد توجه داشته باشند که با حضور بازيگران نوآور و فناور در اين صنعت، اگر روند فعاليت خود را تغيير ندهند سهم بازار را از دست خواهند داد.

  نجفي تاکيد کرد: در ايران نيز استارتاپ‌هاي بزرگي مانند ديجي‌کالا و اسنپ وارد حوزه پرداخت شده‌اند و اين مساله نشان مي‌دهد که بانک ها بايد به سمت و سوي بانکداري باز حرکت کنند و با فينتک‌ها و نوآوران همکاري کنند و سرويس‌هاي سنتي را کنار گذاشته و سرويس‌هاي جديد ارائه دهند.

  مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک با بيان اينکه اين اتفاق باعث ادغام سرويس‌هاي سنتي در سرويس‌هاي جديد مي‌شود، ادامه داد: بانک‌ها بايد سرويس‌ها پايه بانکي را ايجاد کرده و فينتک‌ها را به اين فضا متصل کنند.

  وي ريسک بزرگ باز شدن بانک‌ها را مساله امنيت عنوان کرد و افزود: در اين راستا اتحاديه اروپا استانداردهايي تحت عناويني چون احراز هويت قوي تدوين کرده و در ايران نيز بانک مرکزي، فينتک‌ها و کسب و کارهاي نوين مالي را مجاب کرده است که در چارچوب و مقررات بانک مرکزي با بانک‌ها مشارکت کنند.

  نجفي اضافه کرد: شرکت خدمات انفورماتيک براي پيشگامي در نوآوري صنعت بانکي، از نوآوري هاي حوزه مالي و بانکي و استارتاپ‌هاي فعال در اين بخش حمايت مي‌کند. در واقع اين شرکت فضايي را به وجود آورده است که استارتاپ‌هاي حوزه مالي و بانکي و فينتک‌ها بتوانند براي تبديل ايده خود به طرح، مشورت و مشارکت اخذ نمايند.

  وي هدف از حمايت از فينتک‌ها و استارتاپ‌هاي مالي را حل مشکلات پيش روي اين کسب و کارها در شروع به کار عنوان کرد و گفت: کسب و کارهاي نوپا براي رسيدن به اهداف خود نيازمند کمک مالي و معنوي هستند و در اين راستا ما در مرکز نوآوري آيفينک واقع درکارخانه نوآوري آزادي از اين کسب و کارها و ايده‌هاي آنها براي رشد و تحقق اهدافشان حمايت مي‌کنيم.

  مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک با بيان اينکه در نمايشگاه تراکنش امسال نيز اين شرکت در قالب حامي رويداد استارتاپي از بيش از 60 استارتاپ حوزه مالي و بانکي براي حضور در اين نمايشگاه حمايت کرده است، اضافه کرد: اين رويداد مي‌تواند مکان مناسبي براي ارائه طرح ها و ايده هاي استارتاپ‌هاي حوزه مالي باشد که در نهايت مي‌تواند منتج به جذب سرمايه گذار براي طرح‌ها شود.
  نجفي با اشاره به اينکه اگر در ميان استارتاپ‌هاي حاضر در اين نمايشگاه طرحي براي توسعه اهداف بانکداري ديجيتال شرکت خدمات انفورماتيک وجود داشته باشد حتما روي آن سرمايه گذاري مي‌کنيم، گفت: هدفمان اين است که منابع را در اختيار ايده‌ها و محصولات در زمينه بانکداري ديجيتال قرار دهيم. ضمن آنکه براي ايجاد بازار، فينتک‌ها مي توانند از منابع مالي و فضاي ايجاد شده توسط شرکت خدمات انفورماتيک بهره‌مند شوند.

  وي درباره فناوري بلاکچين براي خدمات بانکداري ديجيتال نيز گفت: بانک مرکزي با فناوري بلاکچين مشکلي ندارد و ما معتقديم اين فناوري مي‌تواند به حذف واسطه‌ها بيانجامد. اما آنچه که هم اکنون مورد چالش است بکارگيري ارزرمزها درحوزه پرداخت مي‌تواند باشد که دراين راستا بانک مرکزي با همکاري ساير نهادهاي نظارتي مقرراتي را درجهت کنترل و نظارت تدوين نموده است.

  نجفي با تاکيد بر اينکه همه بايد براي استفاده از سرويس ارزرمز در قالب چارچوب و مقررات حرکت کنند، اظهار داشت: بانک مرکزي به عنوان متولي سياست‌هاي پولي کشور، بايد نقش کنترل کننده در استفاده از اين سرويس داشته باشد.

  مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيک در خصوص وضعيت دسترسي به خدمات بانکي در نبود اينترنت طي روزهاي اخير در کشور، تاکيد کرد: طي چند روز گذشته، مشکلي در تراکنش‌هاي بانکي به واسطه قطعي اينترنت مشاهده نشد. براي مثال روز گذشته 27 آبان ماه، 124 ميليون تراکنش در شبکه شتاب و 166 ميليون خريد در شبکه شاپرک به ثبت رسيد که پايداري بيش از 99.9 درصد داشته است.

  وي گفت: در خصوص اتصال سرويس‌هاي حياتي بانکي کشور در صورت نبود و قطعي اينترنت، پيش از اين چندين مانور بزرگ صورت گرفت که نشان داد شبکه داراي پايداري کامل در برابر اتفاقات احتمالي است. ضمن آنکه روش‌هاي پشتيباني نيز مدنظر قرار داديم.

  نجفي درباره خسارت‌هاي ايجاد شده در شعب بانکي کشور و تخريب شبکه کابلي شعب در روزهاي اخير گفت: ما چندين هزار ارتباط پشتيبان را تدارک ديده‌ايم و در کنار آن ارتباطات شبکه بانکي از طريق لينک‌هاي ماهواره‌اي نيز برقرار است. در پي مشکلات به وجود آمده ممکن است تعدادي دستگاه ATM بانکي صدمه ديده باشدکه به دليل وجود حدود 55 هزارATM در کشور، اين تعداد عدد بالايي نيست. ضمن آنکه 90 درصد سرويس هاي مردم از طريق خدمات الکترونيک انجام مي‌شود و خسارت ايجاد شده به شعب برخي بانک‌ها تاثيري در سرويس‌هاي بانکي نداشته است.

  نمايشگاه تراکنش ايران از امروز تا 30 آبان ماه جاري در مجتمع نمايشگاهي گفتگوي تهران داير است و شرکت خدمات انفورماتيک ايران با حمايت از بيش از 60 استارتاپ حوزه مالي و بانکي و نيز استارتاپ‌هاي شهر هوشمند با هدف شناسايي و حمايت ايده‌هاي نوآورانه و فناورانه در نظام بانکي کشور، در اين نمايشگاه حضور فعال دارد.


  1398/08/29