بازديد معاون فناوري‌هاي بانک مرکزي از شرکت شاپرک

   

  معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي در بازديدي از شرکت شاپرک در جريان اقدامات، دستاوردها و برنامه‌هاي اين شرکت قرار گرفت.

  به گزارش روابط‌عمومي شاپرک، دکتر مهران محرميان عصر روز سه‌شنبه با حضور در شرکت شاپرک ضمن بازديدي 3 ساعته از بخش‌هاي مختلف شرکت به گفت‌وگو با مديران و کارشناسان شاپرک پرداخت و در جريان جزئيات اقدامات و برنامه‌هاي حوزه پرداخت الکترونيکي اين شرکت قرار گفت.

  دکتر محرميان در اين برنامه که با حضور مسئولاني از بانک مرکزي، مديرعامل و هيأت‌مديره شاپرک همراه بود از بخش‌هاي مختلف شاپرک از جمله مرکز داده، مرکز امنيت، سامانه جامع پذيرندگان و... بازديد کرد و با توضيحات مديران و کارشناسان شرکت بيش از پيش با اقدامات و ظرفيت‌هاي ايجاد شده آشنا شد.

  معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي ضمن تقدير از اقدامات و زيرساخت‌هاي ايجاد شده در شاپرک، ديتاسنتر و مرکز امنيت شاپرک را در کشور کم‌نظير توصيف کرد و گفت: با مشاهده اين ظرفيت‌ها و اقدامات بيش از پيش شادمان و مطمئن شدم که سربازان کشور در حوزه آي‌تي و خدمات پرداخت الکترونيکي مسئوليت خود را بخوبي انجام داده‌اند.

  وي با استناد به بيانيه مأموريت و چشم‌انداز شاپرک، ديدگاه‌هاي خود را درباره اولويت‌ها و ضرورت‌هاي بخش پرداخت الکترونيکي کشور تشريح کرد و از مديران شاپرک خواست همان‌گونه که تا کنون اقدامات کم‌نظيري در اين حوزه انجام داده‌اند در کوتاه‌ترين زمان ممکن نسبت به تحقق اولويت‌ها و ضرورت‌هاي تعيين شده اقدام کنند.

  مهندس محسن قادري، مديرعامل شرکت شاپرک نيز در جريان اين بازديد به تشريح روند طي شده طي سال‌هاي اخير پرداخت و گزارش جامعي از شاخص‌هاي پرداخت الکترونيکي ارائه داد.

  وي گفت: مرور آمار تعداد تراکنش‌هاي پرداخت الکترونيک طي چند سال اخير بروشني از رشد روزافزون اين تراکنش‌ها حکايت دارد. اين نرخ رشد گذشته از عللي که ريشه در مسائل کارمزدي يا چاپ اسکناس و... دارد، معلول اعتماد هر چه بيشتر جامعه نسبت به امنيت، قابليت و دسترس‌پذيري ابزارهاي پرداخت الکترونيک است.

  قادري افزود: کسب‌وکارها زيادي اکنون حول محور اين خدمات شکل گرفته‌اند و شيوه ارائه خدمات در بسياري از کسب‌وکارها دستخوش تحول شده که در نهايت برنده تمامي اين تحولات، مردم هستند چرا که خدمات را آسان‌تر، ارزان‌تر و عزت‌مندانه‌تر دريافت مي‌کنند. صرفه‌جويي و بهره‌وري در استفاده از منابع، محيط‌زيست، زمان و جلوگيري از بسياري حوادث و اتفاقات از ديگر فوائد اين گستردگي خدمات پرداخت الکترونيک است به گونه‌اي که در موارد فراواني شايد تصور زندگي روزمره بدون ابزارهاي پرداخت الکترونيک تقريبا ناممکن شده است.

  قادري با بيان اينکه بيراه نيست اگر بگويم جامعه ايران امروز تشنه فناوري‌ها و ابزارهاي نوين در حوزه پرداخت الکترونيک است، گفت: اشتياق جامعه جوان ايران براي استفاده از ابزارهاي نوين در حوزه‌هاي مختلف از جمله ابزارهاي پرداخت الکترونيک، فرصتي مغتنم در اختيار مسئولان قرار داده تا با تسهيل و تسريع ورود چارچوب‌مند، حساب‌شده و سنجيده اين ابزارها، ايران را به يکي از نمونه‌هاي موفق در بهره‌گيري موفق و هدفمند در اين حوزه تبديل کند چنانکه وجود شبکه و زيرساخت پرداخت الکترونيک بسيار گسترده، ايران را دستکم در منطقه به عنوان کشوري بي‌رقيب تبديل کرده‌است.

  وي افزود: اگر بخواهم از زاويه‌اي راهبردي به وضعيت کنوني حوزه پرداخت الکترونيک در ايران نگاه کنم بايد بگويم تا کنون ما دو مرحله ايجاد و گسترش کمّي زيرساخت‌ها و شبکه پرداخت را طي کرده‌ايم و اکنون در آستانه ورود به مرحله تصحيح و تقنين هستيم. در اين گام بايد تصحيح برخي رويه‌ها، تنو‌ع‌بخشي به ابزارها و روش‌ها، بازتعريف جايگاه بازيگران در دستور کار باشد.

  به گفته او اقداماتي که طي سه دهه گذشته توسط کارشناسان، مسئولان اين حوزه در بانک مرکزي، شرکت‌هاي زيرمجموعه بانک مرکزي و کارشناسان و دلسوزان بخش خصوصي انجام‌شده، اکنون ما را به نقطه‌اي رسانده که مي‌توانيم و بايد به افق‌هاي تازه و بلندي فکر کنيم.

  قادري با اشاره به انتصاب معاون جديد فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي و دلگرمي و انگيزه‌اي که حضور دکتر محرميان براي نيروهاي عمدتاً جوان شاغل در شاپرک به ارمغان آورده است، گفت: خوشبختانه رئيس‌کل بانک مرکزي با تشخيص ضرورت گام گذاشتن در مرحله سوم، زمينه نقش‌آفريني تفکرات و ايده‌هاي تازه‌نفس و متناسب با الزامات اين گام را فراهم آورده‌اند و با شناختي که از ديرباز با آقاي دکتر محرميان دارم مطمئنم که به اقتضائات حوزه پرداخت الکترونيک در شرايط فعلي، اشراف کاملي دارد و مي‌توانيم اميدوار باشيم در سايه همکاري، همراهي و همدلي بين بخش‌هاي مختلف مرتبط با خدمات پرداخت و بانکداري الکترونيک، شبکه بانکي، حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات و... خدمات بيشتر و بهتري به مردم عزيز ارائه شود.


  1398/07/17