«بانک 2»؛ تجربه اي براي نوسازي سامانه‌ بانکداري متمرکز


  شرکت خدمات انفورماتيک با توجه به جايگاه استراتژيکي که از آن برخوردار است و تعهد به پاسخگويي در خور به نياز مشتري، هميشه در پي آن بوده که سبد محصولات خود را روز به روز کاملتر کند. در بين محصولات رقابتي، کر بيش از همه در اين سالها مورد موشکافي قرار گرفته که حاصل پذيرش و کاربردي کردن نظرات مشتريان در اين محصول، رسيدن به «بانک 2» است که در واقع علاوه بر حفظ مهمترين قابليت کر، ظرفيت ها و امکانات جديدي را در اختيار مشتريان قرار مي‌دهد. براي آشنايي با اين محصول جديد، پاي صحبت دکتر فرهاد فائز معاون بازاريابي و فروش شرکت نشستيم که مشروح گفتگو را در ادامه مي خوانيد.

  • ابتدا معرفي اجمالي از محصول بانک 2 ارائه بفرماييد.

  امروزه اعتقادي به وجود "بهترين" سيستم CORE Banking در دنيا وجود ندارد و باورها به سمت داشتن متناسب‌ترين CORE Banking حسب نياز مشتري، متمايل شده است. از سوي ديگر، اکثريت CORE هاي موجود در دنيا، به لحاظ کارکردي، Functionality مورد انتظار را تا حد خوبي پوشش مي دهند و آنچه آنان را از يکديگر متمايز مي‌سازد؛ عمدتاً معماري فني، پايداري سرويس و ماندگاري و ادامه حيات تامين کننده و محصولات آن است.

  طي سالهاي گذشته شرکت خدمات انفورماتيک تمام سعي خود را جهت به روز رساني و بهبود و توسعه سيستم "بانک ايران" (نسخه اوليه محصول CORE Banking) انجام داده است. فعاليت‌هاي ارزنده اين شرکت طي ساليان گذشته منجر به توليد و ارائه نسخه جديد بانک ايران، تحت عنوان "بانک2" شده است.

  "بانک 2" تمامي خدمات مربوط به عموم مشتريان بانکها را به صورت مکانيزه و يکپارچه ارائه مي دهد. اين سيستم، مديريت و راهبري‌ عمليات کليه خدمات بانکي را از طريق دسترسي به پايگاه داده‌هاي مشترک، به صورت متمرکز فراهم مي سازد. انعطاف پذيري، مشتري محوري، افزايش بهره‌وري عملياتي و کارايي، مديريت هزينه هاي عملياتي و نگهداشت و توانايي بيشتر در تبعيت و انطباق با الزامات قانوني داخلي و حتي المقدور خارجي از مهمترين ويژگي‌هاي آن است.

  تجربيات قبلي و دانش فني شرکت خدمات انفورماتيک که منجر به مديريت چند ده ميليوني تراکنش‌هاي روزانه در بانک‌هاي بزرگ از جمله ملي و صادرات و پشتيباني بيش از 65 ميليون مشتري و 75 ميليون حساب شده است؛ در گذر از بانک ايران به "بانک 2" کمک شاياني نموده و اين امر در بانک هاي بهره‌بردار از اين محصول مشهود است.

  • بانک 2 تا چه ميزان برآمده از تقاضاي بازار است؟

  يکي از الزامات جلب رضايت مشتري در راستاي گسترش فرهنگ مشتري‌مداري، ارائه‌ درست و به موقع محصول يا خدمات است. مشتري زماني خشنود خواهد بود که خدمات دريافت شده برابر يا فراتر از ارزش مورد انتظارش باشد. در اين ميان، صرفاً بحث مشتري‌مداري در حرف مطرح نيست. بلکه ويژگي‌‌ها و عواملي بايد وجود داشته باشد تا مشتري‌مداري در عمل تحقق يابد که آن هم در واقع پاسخي است به اين پرسش که آيا امکان جلب مشتريان جديد و تأمين رضايت مشتريان قديمي بدون داشتن سيستم يکپارچه متمرکز و پويا در يک بانک يا موسسه مالي وجود دارد يا خير؟

  عواملي نظير تغييرات عمده در بانکداري دنياي امروز، تغيير در تعاملات مالي و سيستم انتقال منابع بدون نياز به حضور فيزيکي مشتري، نياز به امکان انجام تمامي عمليات بانکي در هر مکان و از طريق هر کانال، توسعه خدمات بانک‌ها و موسسه‌‌ها به مشتريان و تعامل آنها با يکديگر، همه و همه ضرورت وجود يک سيستم متمرکز پيشرفته را براي هر بانک يا موسسه مالي که به بقاي خود در صنعت بانکداري مي‌انديشد؛ بيشتر آشکار مي‌کند.

  طبق آمارهاي جهاني، 83 درصد از بانکداران بر اين باورند که سيستم CORE فعلي‌شان پاسخگوي نيازمندي‌هاي مشتريان نيست و 80 درصد از بانک هاي جهان برنامه نوسازي سيستم CORE Banking را در دستور کار خود براي 5 سال آينده قرار داده‌اند.

  تحقيق انجام شده توسط موسسه تحقيقاتي Capgemini در بيش از 13 کشور دنيا نيز حاکي از آنست که با نوسازي سيستم CORE Banking، بيش از 35 درصد از هزينه‌هاي پشتيباني و نگهداري سيستم در بانک‌ها کاهش يافته است.
  شرکت خدمات انفورماتيک نيز با سابقه حضور قابل توجه در صنعت بانکداري کشور و به عنوان

  بزرگ‌ترين ارائه دهنده‌ خدمات بانکداري الکترونيکي در ايران، از اين قاعده مستثني نبوده و همواره بالا بردن سطح خدمات و افزايش سطح رضايت‌مندي مشتريان را از طريق بهبود و توسعه‌ي سيستم‌هاي بانکي خود، دنبال نموده است. در نهايت توجه به فاکتورهايي نظير نيازهاي مشتريان فعلي، افزايش رقابت در بازار از يک سو و ماموريت شرکت خدمات انفورماتيک در راستاي بهبود مستمر و توسعه سبد محصولات از سوي ديگر، ما را بر آن داشت که به ارتقاء سيستم يکپارچه بانکداري متمرکز توجه ويژه داشته باشيم.

  • در فضاي رقابتي با ساير محصولات مشابه، در بازار چه جايگاه و ويژگي بارزي براي اين محصول متصوريد؟

  در حال حاضر هر يک از محصولات ارائه شده در بازار داراي مزيت‌هاي رقابتي مخصوص به خود مي-باشد. لذا مقايسه سامانه‌هاي موجود بايد از وجوه مختلف مورد ارزيابي قرار گيرد. به عنوان مثال يکي از عمده برتري‌هاي يک سامانه، مقياس پوشش شعب و مديريت تراکنش‌هاي انبوه مي باشد که از اين منظر "بانک 2" محصولي منحصر به فرد در بازار به شمار مي آيد. توجه همزمان به چابکي و دسترسي پذيري سيستم‌ها يکي از مقوله هاي مورد توجه بانکداران مي باشد که ما از طريق بازنگري در معماري سيستم به اين نياز پاسخ داده‌ايم. در همين راستا شرکت خدمات انفورماتيک موفق به کسب گواهينامه توانمندي فناورانه کربنکينگ از سوي سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران شده است. ما توانستيم Source همه سرويس‌هايي که به بانک‌هاي بزرگ و نيز متوسط/کوچک کشور مي دهيم را در اختيار داشته باشيم و از اين حيث به خدمات مشاوره و پشتيباني شرکت‌هاي خارجي، وابستگي نداريم که در مواقع و شرايط اضطراري ما را با چالش مواجه سازد. اين تجربه منحصر به فرد شرکت خدمات انفورماتيک باعث تداوم همکاري و اعتماد بانک‌هاي کشور شده است.

  گروه متخصصان شرکت خدمات انفورماتيک در زمينه هاي مختلف، امکان ارائه راه حل کامل Total Solution براي بانک‌ها بدون نياز به مراجعه به تأمين کنندگان مختلف را فراهم مي‌نمايد.
  اين روزها شاهد فعاليت تأمين کنندگان خارجي CORE در بازار داخلي هستيم. نمي¬توان از توانمندي‌هاي فني اين شرکتها به راحتي چشم‌ پوشي کرد؛ ولي به هر حال، هزينه بالاي در اختيار گرفتن اين سامانه‌ها، گستردگي تغييرات مورد‌نياز براي انطباق اين سيستم‌ها با شرايط بانکي کشور و طبيعتاً هزينه‌هاي سرسام‌آور مربوطه، تفاوت زبان، فرهنگ و نهايتاً رفتارهاي متفاوت و بعضاً غير قابل پيش‌بيني در زمان بحران‌هاي سياسي، تحريم و ملاحظات امنيتي نهادهاي نظارتي و عمدتاً نداشتن سورس برنامه‌ها، از موضوعاتي مهمي است که توجه به آنها، مزيت‌هاي سامانه بانک 2 را مشخص مي سازد.

  نتيجه اينکه تکيه بر تأمين‌ کنند? خارجي در شرايط امروز، از ريسک بالايي برخوردار است. در شرکت خدمات انفورماتيک، تکيه بر توانمندي‌هاي داخلي و استفاده از تخصص‌هاي بومي در راستاي سياست‌هاي کلي نظام همواره مد‌نظر بوده است.

  • يکي از ويژگي‌هاي محصول قبلي قابليت ارائه خدمات به بالاي هزار شعبه بود. اين محصول از چه ظرفيت ها و قابليت هاي ويژه ديگري برخوردار است؟

  با توجه به تجربه 25 ساله شرکت خدمات انفورماتيک و شرکتهاي گروه، تعدد و تنوع مشتريان، تسلط اين مجموعه بر فرآيندهاي کسب و کار بانکي کشور قابل مقايسه با هيچ تأمين کنندة خارجي و بعضا داخلي نيست. محصول "بانک 2" نيز به مانند محصول قبلي توانايي مديريت بيش از چند ده ميليون تراکنش بلادرنگ و لحظه‌اي در روز و ارائه خدمات به بالاي هزار شعبه را دارد. اين CORE با کاهش سطح پيچيدگي و پارامتريک نمودن سيستم ها، توانسته Time to Market را در بازار رقابتي صنعت بانکداري به طور محسوسي کاهش داده و ايجاد يک مزيت رقابتي را در بانک‌هاي بهره‌بردار به ارمغان آورد. از ديگر قابليت‌هاي اضافه شده در "بانک 2" مي‌توان به پياده‌سازي سيستم مديريت کانال و ايجاد يک ESB با معماري استاندارد براي يکپارچه‌سازي سيستم‌ها با يکديگر ياد کرد. همچنين بهينه سازي در سيستم‌هاي مديريت مالي و نوسازي سامانه‌هاي حسابداري و دفترکل ريالي و ارزي، حساب‌هاي پرداختني و مديريت اقلام باز به صورت تحت وب و با معماري لايه‌اي از ديگر وجوه رجحان "بانک 2" نسبت به بانک ايران مي باشد. در لايه واسط کاربري شعبه هم، سيستم تحويلداري به Web Based تغيير يافته و در هزينه‌هاي تجهيز بانک به اين CORE صرفه‌جويي زيادي ايجاد کرده‌است. در کنار موارد ذکر شده، سطح بالاي امنيت در پياده‌سازي سرويس‌هاي شرکت خدمات انفورماتيک نيز بر کسي پوشيده نيست. ما در راستاي تحقق بخشي نقشه راه امنيتي کشور، از سال 1391 اقدام به ايجاد، پياده‌سازي و اجراي سيستم مديريت امنيت اطلاعات (ISMS) در دامنه راهبري سرويس‌ها و شبکه‌هاي بين‌بانکي و بانکي نموديم و خود را همسو با آئين نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي اجرايي کليه نهادهاي امنيتي کشور مي دانيم.

  • آيا مي توان از "بانک 2" به عنوان يک کر 100 درصد داخلي ياد کرد؟

  اگر به تاريخچه و سير تکاملي CORE "بانک ايران" نگاهي داشته باشيد؛ خواهيد ديد که هسته اصلي آن برگرفته از محصول کمپاني Axsys کشور انگلستان مي باشد. خريد هسته اصلي بانک ايران همراه با Source و انتقال دانش بوده است. اعمال تغييرات ماهوي در اجزاي CORE مزبور طي بيش از دو دهه و ايجاد تغييرات ساختاري و اضافه شدن قابليت‌هاي بنيادين طي سال هاي اخير باعث شد تا فراتر از مرزهاي "تغيير" گام برداشته و به خلق محصولي جديد تحت عنوان "بانک 2" نائل شويم. لذا نسخه امروزه اين محصول را اگر CORE داخلي هم بناميم؛ به بيراهه نرفته‌ايم.
  قطعأ توجه به شرايط سياسي کنوني کشور و فزوني تحريم‌هاي بانکي بيش از هر زمان ديگر؛ ما را برآن خواهد داشت تا با تکيه بر نيروهاي متخصص داخلي و دانش کسب شده در شاخه هاي مختلف بانکداري الکترونيک، با انگيزه‌اي بيشتر در مسير ايجاد چابکي، دسترسي پذيري و انعطاف پذيري هر چه بيشتر "بانک 2" اهتمام نماييم.

  • آيا اين محصول در بانک خاصي در حال نصب و ارائه سرويس است؟ بازخورد مشتريان چيست؟

  همانطور که پيشتر نيز گفته شد؛ بانک 2 در واقع نسخه بهسازي شده‌اي از "بانک ايران" تلقي مي گردد. در اين فرايند از سويي تلاش گرديده با تغيير در ساختار ها؛ اعتماد و طيب خاطري که طي ساليان متمادي در کاربران و نمايندگان بانکي ايجاد شده بود به مخاطره نيافتد و از سوي ديگر نوسازي به عمل آمده احساس تسهيل و بهبود را در بهره‌برداران سامانه‌ها بوجود آورد. بديهي است شرکت خدمات انفورماتيک طي فرايندي تدريجي در حال پياده‌سازي کليه قابليت‌هاي جديد «بانک 2» در سيستم هاي فعلي مشتريان خود است. پروسه ارتقا حتي در بانک هاي بزرگي همچون ملي و صادرات؛ با دارا بودن هزاران شعبه که البته نيازمند بررسي همه جانبه و صرف بالاترين دقت نظر است؛ شروع شده است. بانک‌هاي تحت پوشش به مرور شاهد تحولي شگرف در ارتقاي کيفي سطح خدمات بانکداري الکترونيک به مشتريان خود هستند. پيش‌بيني ما اين است که پيشرفت کار 30 الي 70 درصدي استقرار "بانک 2" در بانک‌هاي مختلف تحت پوشش شرکت خدمات، تا پايان سال 98 براي همه مشتريان شرکت حاصل شود.

  • در پايان اگر صحبت خاصي داريد، بفرماييد.

  انتخاب CORE، همواره يک تصميم استراتژيک براي مديران بانکي به شمار مي‌آيد و ستون فقرات سامانه‌هاي بانکي محسوب مي شود. ما در شرکت خدمات انفورماتيک، در حوزه تامين CORE به پشتوانه ربع قرن فعاليت حرفه‌اي و تخصصي مي توانيم نيازهاي شبکه بانکي را برآورده سازيم. خود را عاري از ايراد نمي دانيم؛ ولي ارتقاي مستمر کيفي و عملکردي سامانه‌هاي بانکي خود را به اتکاي متخصصين خبره شرکت، سالهاست که در دستور کار قرار داده‌ايم. در اين راه توفيقات زيادي حاصل شده که در اين گفتگو برخي از آنها بيان شد. آمادگي داريم، با افتخار اين تجربه ارزشمند را در اختيار شبکه بانکي کشور قرار دهيم.

  از شما سپاسگزارم.

  1397/07/18