نقش پررنگ هوش مصنوعي در صنعت پرداخت

  شرکت ملي انفورماتيک - صنعت پرداخت به طور فزاينده‌اي در معرض تحولات ديجيتال قرار دارد و يکي از اين پيشرفت‌هاي مهم، موضوع هوش مصنوعي يا AI است.

   

   

   

   

  امروزه کاربرد هوش مصنوعي در خدمات مالي و صنعت پرداخت به موضوع مهمي تبديل شده و نحوه استفاده مشتريان بانک از اين فناوري براي افزايش بهره‌وري مدنظر قرار گرفته است.

  مثلاً ابزارهاي AI مي‌توانند علاوه بر سرعت بخشيدن به فرايندها، کاهش ريسک، مقابله با جرايم و قانون‌شکني‌ها، نتايجي همچون کاهش کاغذبازي و به دنبال آن کمک به محيط زيست، تجميع داده‌ها و امکان شخصي‌سازي تجربه کاربر را به ارمغان آورند.

  به گزارش وب‌سايت فاين‌اکسترا، در دومين روز نشست AFP 2019 که چندي پيش در بوستون برگزار شد، اين موضوع مطرح گشت که نهادهاي مالي چگونه بايد از ابزارهاي موجود براي ساده‌سازي، ايمن‌سازي و هوشمندسازي خدمات پرداخت استفاده نمايند.

  جسيکا چني (Jessica Cheney) يکي از مديران Bottomline Technologies و يکي از سخنرانان اين نشست، با اشاره به اختلافاتي که در زمينه تعريف فناوري هوش مصنوعي وجود دارد، گفت هوش مصنوعي چيزي متفاوت براي همگان است و ما بسيار بيشتر از آن چه که خودمان بدانيم، در حال استفاده از آن هستيم.

  وي به انواع تعاريف موجود اشاره کرد و اظهار داشت: شايد تعريف Deloitte دقيق‌ترين تعريف از هوش مصنوعي باشد.

  Deloitte هوش مصنوعي را مجموعه‌اي از فناوري‌ها مي‌داند که داراي قدرت پيش‌بيني سازگار و نمايش ميزاني از يادگيري خودمختار است که مي‌تواند به طرز خارق‌العاده‌اي توانايي‌هاي ما را در اين حوزه‌ها افزايش دهد: شناخت الگوها، پيش‌بيني رويدادهاي آينده، ساخت قواعد مناسب، اتخاذ تصميمات خوب و برقراري ارتباط با ديگران.

  بر اساس اين گزارش، شانون روزبروک (Shannon Rosbrook) يکي از مديران ارشد Citizens Commercial Banking بر اين باور است که سه تا پنج سال پيش ديد محدودي نسبت به معناي هوش مصنوعي براي شرکت‌ها وجود داشته و سازمان‌ها به اين فناوري چندان اهميتي نمي‌دادند.

  اين در حالي است که ايوان کاراتزاس (Evan Karatzas) موسس و مدير عامل Proximity Lab، يکي ديگر از سخنرانان اين همايش، پيش‌بيني کرده که طي دو سال آينده، روند پرداخت شرکت‌ها، بيشتر بر پايه گفتگو خواهد بود و بانک‌ها قادر خواهند بود با پرسش و پاسخ به مشتريان خود سرويس بدهند.

  1398/08/27