نگاه پارلمان اروپا به استفاده از بلاک چين در حوزه تجارت

  شرکت ملي انفورماتيک - پارلمان اروپا، نهاد رسمي قانونگذاري در اروپا، چندي پيش با انتشار مصوبه اي، اعلام کرد به دنبال استفاده از فناوري بلاک چين به گونه است که بتواند بهبود سياست‌هاي تجاري اتحاديه اروپا را به دنبال داشته باشد.

   

   

   

  نام اين مصوبه، بلاک چين: يک سياست تجاري پيشرونگر (Blockchain: a forward-looking trade policy) اعلام شده است.

  نهاد مزبور از کميسيون اروپا خواسته وظيفه رهبري در ارزيابي و توسعه براي پيشبرد فناوري بلاک چين را عهده دار شود.

  کميسيون اروپا نقش قوه مجريه را در اتحاديه اروپا ايفا مي‌نمايد و مسئول پيشنهاد قوانين، اجراي تصميم‌گيري‌ها، تنفيذ پيمان‌نامه‌ها و در مجموع انجام کارهاي روزمره اتحاديه اروپا است.

  به گزارش وب‌سايت ETHNews، بازوي قانونگذار اروپا در بيانيه خود يادآور شده که بخش تقاضاي زنجيره تامين به ارزش تقريبي 16 تريليون يورو از «تشريفات اداري گسترده» و يک سيستم پردازش پيچيده که مستعد خطاست رنج مي‌برد.

  اتحاديه اروپا اميدوار است با به کارگيري بلاک چين بتواند ميزان شفافيت‌ها و رديابي را در سرتاسر زنجيره تامين ارتقاء داده و علاوه بر امکان نظارت مستمر بر گمرک‌ها، سطح اعتمادورزي واردکنندگان و صادرکنندگان در سيستم به ويژه در حوزه توافقنامه تجارت آزاد (FTA) را افزايش دهد.

  پارلمان اروپا بر اين باور است که پياده‌سازي بلاک چين مي‌تواند براي کسب و کارهاي کوچک و متوسط (SME) نيز مفيد باشد چرا که بازرگانان مي‌توانند به صورت بين‌المللي عمل کرده و از هزينه‌هاي صادرات بکاهند.

  علاوه بر اين، ورود SMEها به ارتباطات نظير به نظير، مجالي براي استفاده از قراردادهاي هوشمند فراهم مي‌آورد و اين امر به نوبه خود، کاهش ريسک‌هاي مربوط به قصور در پرداخت را به دنبال دارد.

  البته اتحاديه اروپا در مصوبه خود، از کميسيون اروپا خواسته در مورد چالش‌‎هاي امنيتي مرتبط با بلاک چين و راه‌هاي برطرف‌سازي آنها نيز بحث و بررسي کند.

  تشکل مزبور معتقد است استفاده از اين تکنولوژي ممکن است خطراتي همچون «پولشويي و تسهيل سرمايه‌گذاري يا مديريت جرايم» را به دنبال داشته باشد.

  1397/10/16