تايلند به دنبال عرضه ارز ديجيتال ملي است

  شرکت ملي انفورماتيک - بانک مرکزي تايلند با همکاري شرکت نرم‌افزاري R3 و هشت بانک ديگر قصد دارد ارز مجازي ملي (CBDC) اين کشور را توليد و عرضه نمايد.

   

   

   

   

  به گزارش وب‌سايت فاين اکسترا، اين طرح براي نخستين بار در ماه ژوئن و طي سخنراني وراتاهي سنتپراباب رئيس بانک تايلند (BoT) که در مراسمي در سنگاپور حضور يافته بود، مطرح شد.

  وي در اين خصوص گفت: ما هم مانند ديگر بانک‌هاي مرکزي، به دنبال اين نيستيم که ارز CBDC خود را به سرعت مورد استفاده قرار دهيم بلکه ترجيح مي‌دهيم که پتانسيل‌ها و پيامدهاي آن را در دفاتر عملياتي خود بررسي کنيم.

  وي افزود: اين تلاش ها بايد به روشي براي انجام تراکنش‌هاي سريع‌تر و ارزان‌تر بيانجامد و اعتبارسنجي در آن بايد نسبت به سيستم‌هاي فعلي، به فرايندهاي واسطه‌اي کمتري نياز داشته باشد.

  اين طرح قرار است در فصل اول سال 2019 تکميل شود و قابليت‌هاي اساسي پرداخت از قبيل مکانيزم صرفه‌جويي در نقدينگي و مديريت ريسک را عملياتي سازد.

  بانک مرکزي تايلند گفته بر اساس يافته‌ها و نتايج مرحله نخست اين پروژه، قابليت‌هاي آن براي عمليات گسترده‌تري همچون انتقال وجه شخص ثالث و پرداخت‌هاي برون‌مرزي نيز توسعه مي‌يابد.

  انتظار مي‌رود 14 بانک که با 7 کسب و کار برتر تايلند و شرکت‌هاي دولتي همکاري مي‌کنند، پروژه آماده به توليد خود براي ارائه ضمانت‌نامه‌هاي مبتني بر بلاک چين را در نيمه دوم سال ارائه نمايند.

  رئيس بانک تايلند گفت نمونه اوليه اين پروژه تقريباً پايان يافته است و انتظار مي‌رود در آينده بسيار نزديک

  مرحله توليد آن آغاز شود.

  1397/06/26