نزدک: برخورد سرد شرکت‌هاي بورس نسبت به بلاک چين

  شرکت ملي انفورماتيک - بورس نزدک (Nasdaq) در يک تحقيق که با همکاري شرکت پژوهشي فناوري و مالي سلنت (Celent) صورت داده، به نتايج جالبي در خصوص نحوه استقبال شرکت‌ها از فناوري بلاک چين دست يافته است.

   

   

   

  نزدک مي‌گويد اکثر عرضه کنندگان زيرساخت بازار بورس جهاني هنوز در مرحله ابتدايي کشف مزاياي دفتر کل توزيع شده  (DLT)هستند.

  دفتر کل توزيع شده نوعي فناوري غيرمتمرکز براي ذخيره‌سازي داده‌هاست و بلاک چين يک نمونه بارز آن به شمار مي‌رود.

  به گزارش وب‌سايت کوين تلگراف، فقط 5 درصد شرکت‌هاي حاضر در اين نظرسنجي، به سراغ بلاک چين رفته‌اند و در مقابل 40 درصد شرکت‌ها از فناوري ابري (کلود)، 70 درصد از فرايندهاي خودکار رباتيک و 35 درصد نيز از راهکارهاي هوش مصنوعي استفاده مي‌کنند.

  بر اساس اين تحقيق، اگر چه 70 درصد شرکت‌هاي ارائه کننده خدمات فناوري اطلاعات مدعي هستند که در حال توسعه پروژه‌هاي آزمايشي خود هستند، 20 درصد گفته‌اند که هيچ برنامه‌اي براي فعاليت در اين حوزه ندارند و 5 درصد شرکت‌هاي حاضر در نظرسنجي هم از نبود دانش تخصصي در اين زمينه سخن رانده‌اند.

  در اين پژوهش، از مديران ارشد اطلاعات، مديران ارشد فناوري و ساير مديران فناوري در 20 شرکت برتر زيرساخت در جهان تحقيق به عمل آمده است.

  دست‌اندرکاران اين پژوهش مي‌گويند پيش از به‌کارگيري يک فناوري جديد، بايد از امنيت، مقايس‌پذيري و سرعت کافي آن اطمينان حاصل کرد. 

  بر اساس اين گزارش، چندي پيش مدير عامل بانک اسپانيايي BBVA نيز گفته بود فناوري بلاک چين هنوز دوران کودکي خود را سپر مي‌کند و با مشکلات عمده‌اي همچون نوسانات ارزهاي ديجيتال و ناسازگاري احتمالي با مقامات مالياتي و قانونگذاران مالي روبروست.

  معاون اول بانک مرکزي روسيه نيز با طرح سخناني مشابه، به انتقاد از بلاک چين پرداخت و مدعي شد اين فناوري براي استفاده در صنعت به اندازه کافي رشد نکرده است.

  وي گفت فناوري در خدمت فناوري موضوعي بي‌معني است.

  با همه اين تفاصيل، بودجه بلاک چين سير صعودي دارد.

  طبق گزارش گروه IDC، بودجه تخميني اختصاص يافته براي استفاده از بلاک چين در سراسر جهان، از 945 ميليون دلار در سال گذشته به 2.1 ميليارد دلار در سال جاري افزايش يافته است.

  1397/04/31