فين‌تک، چاه نفت جديد در خاورميانه

  شرکت ملي انفورماتيک - هر چند گوشي‌هاي همراه هوشمند محبوبيت بالايي بين شهروندان کشورهاي خاورميانه دارد ولي اين منطقه، يکي از آخرين نقاط دنيا بوده که در مقوله فين‌تک فعاليت قابل توجهي از خود نشان داده است.

   

   

   

  با اين حال رويدادهاي اخير حکايت از آن دارد که اکنون کشورهاي خاورميانه به اهميت فناوري‌هاي مالي پي برده‌اند.

  وب‌سايت Banks.am با اشاره به اين که فين‌تک مي‌تواند به «چاه نفت خاورميانه» تبديل شود، گفته اين فناوري مي‌رود که در زمره قدرتمندترين و اثرگذارترين فناوري‌هاي اقتصادي رايج در اين نقطه از جهان جاي گيرد.

  عبدالعزيز فهد الجوف مدير عامل شرکت PayTabs که در زمينه پرداخت‌هاي اينترنتي فعاليت مي‌کند مي‎گويد چشم‌انداز 2030 عربستان سعودي، فرصت‌هاي فين‌تکي زيادي پديد آورده است.

  چشم‌انداز 2030 عربستان برنامه‌اي براي کاهش وابستگي عربستان به درآمدهاي نفتي و نيز تنوع بخشيدن به اقتصاد از طريق توانمندسازي شرکت‌هاي کوچک و متوسط است.

  بر اساس اين گزارش، در ده سال گذشته، بيش از 100 ميليون دلار در شرکت‌هاي فين‌تک خاورميانه سرمايه‌گذاري شده و طبق پيش‎بيني‌ها اين رقم تا سال 2020 به دو برابر افزايش مي‌يابد.

  گفتني است در سال 2013 تعداد 44 شرکت فين‌تکي در اين منطقه فعاليت داشته که اين رقم در سال 2015 به 105 مورد رسيده است و بر اساس برآوردها، احتمالاً در سال 2020 دو برابر خواهد شد.

  1396/11/11